COST Action 873

Link to this page

COST Action 873

Authors

Publications

Primena Rep-PCR i nekih klasičnih metoda u detekciji Xanthomonas arboricola pv. pruni

Gašić, Katarina; Obradović, Aleksa

(Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd, 2009)

TY  - JOUR
AU  - Gašić, Katarina
AU  - Obradović, Aleksa
PY  - 2009
UR  - https://plantarum.izbis.bg.ac.rs/handle/123456789/1052
AB  - Xanthomonas arboricola pv. pruni spada u ekonomski veoma značajne fitopatogene bakterije u svetu. Njeno prisustvo u našoj zemlji nije do sada utvrđeno pa se s toga nalazi na nacionalnoj A1 listi karantinskih patogena. Karantinski status nameće potrebu kontrole zdravstvenog stanja biljnog materijala kojim bi se ovaj patogen mogao proširiti iz zaraženih područja u nove predele pa i u našu zemlju. Stoga su razrađene i od strane Evropske organizacije za zaštitu bilja (European Plant Protection Organization - EPPO) preporučene laboratorijske metode kojima se na standardizovan način može izvršiti detekcija i indentifikacija patogena (EPPO Standards PM 7/64 (1). Odsustvo patogena u Srbiji imalo je za posledicu nedostatak praktičnog iskustva u prepoznavanju karakterističnih simptoma bolesti i detekciji navedenog patogena. Stoga smo u saradnji sa bakteriolozima na Univerzitetu Modena i Reggio Emilia, Italija, savladali najčešće korišćene laboratorijske tehnike neophodne za preliminarnu dijagnozu i detekciju patogena procedurama propisanim od strane EPPO i tako omogućili njihovu rutinsku primenu u Laboratoriji za fitobakteriologiju Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu. Ovim radom prenosimo domaćoj naučnoj javnosti praktična iskustva u primeni pojedinih procedura.
PB  - Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd
T2  - Zaštita bilja
T1  - Primena Rep-PCR i nekih klasičnih metoda u detekciji Xanthomonas arboricola pv. pruni
EP  - 36
IS  - 1
SP  - 19
VL  - 60
ER  - 
@article{
author = "Gašić, Katarina and Obradović, Aleksa",
year = "2009",
abstract = "Xanthomonas arboricola pv. pruni spada u ekonomski veoma značajne fitopatogene bakterije u svetu. Njeno prisustvo u našoj zemlji nije do sada utvrđeno pa se s toga nalazi na nacionalnoj A1 listi karantinskih patogena. Karantinski status nameće potrebu kontrole zdravstvenog stanja biljnog materijala kojim bi se ovaj patogen mogao proširiti iz zaraženih područja u nove predele pa i u našu zemlju. Stoga su razrađene i od strane Evropske organizacije za zaštitu bilja (European Plant Protection Organization - EPPO) preporučene laboratorijske metode kojima se na standardizovan način može izvršiti detekcija i indentifikacija patogena (EPPO Standards PM 7/64 (1). Odsustvo patogena u Srbiji imalo je za posledicu nedostatak praktičnog iskustva u prepoznavanju karakterističnih simptoma bolesti i detekciji navedenog patogena. Stoga smo u saradnji sa bakteriolozima na Univerzitetu Modena i Reggio Emilia, Italija, savladali najčešće korišćene laboratorijske tehnike neophodne za preliminarnu dijagnozu i detekciju patogena procedurama propisanim od strane EPPO i tako omogućili njihovu rutinsku primenu u Laboratoriji za fitobakteriologiju Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu. Ovim radom prenosimo domaćoj naučnoj javnosti praktična iskustva u primeni pojedinih procedura.",
publisher = "Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd",
journal = "Zaštita bilja",
title = "Primena Rep-PCR i nekih klasičnih metoda u detekciji Xanthomonas arboricola pv. pruni",
pages = "36-19",
number = "1",
volume = "60"
}
Gašić, K.,& Obradović, A.. (2009). Primena Rep-PCR i nekih klasičnih metoda u detekciji Xanthomonas arboricola pv. pruni. in Zaštita bilja
Institut za zaštitu bilja i životnu sredinu, Beograd., 60(1), 19-36.
Gašić K, Obradović A. Primena Rep-PCR i nekih klasičnih metoda u detekciji Xanthomonas arboricola pv. pruni. in Zaštita bilja. 2009;60(1):19-36..
Gašić, Katarina, Obradović, Aleksa, "Primena Rep-PCR i nekih klasičnih metoda u detekciji Xanthomonas arboricola pv. pruni" in Zaštita bilja, 60, no. 1 (2009):19-36.