PlantaRum - Repository of the Institute for Plant Protection and Environment
Institute for Plant Protection and Environment
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   PlantaRum
  • IZBIS
  • Radovi istraživača / Researchers' publications
  • View Item
  •   PlantaRum
  • IZBIS
  • Radovi istraživača / Researchers' publications
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Molekularna karakterizacija Pseudomonas syringae pv. morsprunorum poreklom sa trešnje i šljive u Srbiji

No Thumbnail
Authors
Jelušić, Aleksandra
Popović Milovanović, Tatjana
Marković, Sanja
Blagojević, Milan
Bagi, Ferenc
Iličić, Renata
Conference object (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Bakterija Pseudomonas syringae pv. morsprunorum, prouzrokovač bakteriozne pegavosti listova i plodova, ekonomski je značajan patogen koštičavih vrsta voćaka. Pri povoljim vremenskim uslovima za razvoj (kišovito i prohladno vreme) bolest se brzo širi zahvatajući masovno listove cele krune stabla. Pored pegavosti, P. s. pv. morsprunorum prouzrokuje simptome uvelosti, sušenja i rak rane drvenastih delova biljnih domaćina. Cilj ovog rada je da se genetički okarakterišu sojevi P. syringae pv. morsprunorum poreklom sa obolelih listova trešnje i šljive. U radu su korišćeni sojevi poreklom sa trešnje (lokalitet Topola, 2016. godina) i šljive (lokalitet Krušedol selo, 2020. godina). Genetička karakterizacija je vršena metodom analize multilokusnih sekvenci (MLSA), dobijenih korišćenjem 4 konzervisana gena: gapA, gltA, gyrB i rpoD. DNK sojeva je izolovana CTAB metodom, a amplifikacija je vršena metodom lančane reakcije polimeraze (PCR) prema sledećem programu: početna denaturacija na 94 °C u tra...janju od 3 minuta, zatim 30 ciklusa denaturacije na 94 °C 2 minuta, hibridizacije na 54 °C (gapA), 56 °C (gltA), 62 °C (gyrB) ili 63 °C (rpoD) 1 minut i elongacije na 72 °C 1 minut, i finalna elongacija na 72 °C u trajanju od 10 minuta. PCR produkti su sekvencirani i dobijene sekvence su korišćene za konstruisanje filogenetskih stabala (MegaX program) na osnovu pojedinačnih i konkatamernih sekvenci. Za filogenetsku analizu su pored sojeva poreklom sa trešnje i šljive iz Srbije korišćeni i referentni sojevi vrsta prouzrokovača bakteriozne pegavosti koštičavog voća deponovani u NCBI bazi (P. s. pv. morsprunorum rase 1 i 2, P. s. pv. syringae, P. s. pv. avii, P. s. pv. persicae i P. cerasi). PCR amplifikacija je rezultirala produktima veličine 634 bp (gapA), 556 bp (gltA), 610 bp (gyrB) i 521 bp (rpoD) kod svih analiziranih sojeva. Sekvence su sređene i poravnate na veličine od 610 nt (gapA), 526 nt (gltA), 569 nt (gyrB) i 483 nt (rpoD). Na osnovu pojedinačnih gena sojevi sa trešnje i šljive iz Srbije su grupisani u jedan klaster na filogenetskom stablu, što ukazuje na njihovu genetičku homogenost. Zbirno filogenetsko stablo konstruisano na osnovu konkatamernih sekvenci sva četiri gena (2188 nt) grupisalo je sojeve sa trešnje i šljive zajedno sa P. s. pv. morsprunorum rasom 1 poreklom sa šljive iz Poljske i P. amygdali pv. morsprunorum poreklom sa trešnje iz Velike Britanije i Srbije izolovanim 2012. godine. Referentni sojevi ostalih Pseudomonas vrsta korišćenih za filogenetsku analizu jasno su odvojeni u posebne klastere. Na osnovu dobijenih rezultata može se zaključiti da su sojevi P. s. pv. morsprunorum rasa 1 poreklom iz Srbije genetički homogeni bez obzira na godinu, domaćina ili lokalitet sa kog su izolovani.

Keywords:
bakteriozna pegavost listova i plodova / MLSA / rasa 1
Source:
XVI simpozijum o zaštiti bilja, Zlatibor 22. do 25. novembra 2021: 34-35, 2021
Publisher:
  • Društvo za zaštitu bilja
Funding / projects:
  • Ministry of Education, Science and Technological Development, Republic of Serbia, Grant no. 200010 (Institute for Plant Protection and Environment, Belgrade) (RS-200010)
  • Ministry of Education, Science and Technological Development, Republic of Serbia, Grant no. 200117 (University of Novi Sad, Faculty of Agriculture) (RS-200117)
  • Ministry of Education, Science and Technological Development, Republic of Serbia, Grant no. 200053 (University of Belgrade, Institute for Multidisciplinary Research) (RS-200053)

ISBN: 978-86-83017-38-6

[ Google Scholar ]
URI
https://plantarum.izbis.bg.ac.rs/handle/123456789/821
Collections
  • Radovi istraživača / Researchers' publications
Institution/Community
IZBIS
TY  - CONF
AU  - Jelušić, Aleksandra
AU  - Popović Milovanović, Tatjana
AU  - Marković, Sanja
AU  - Blagojević, Milan
AU  - Bagi, Ferenc
AU  - Iličić, Renata
PY  - 2021
UR  - https://plantarum.izbis.bg.ac.rs/handle/123456789/821
AB  - Bakterija Pseudomonas syringae pv. morsprunorum, prouzrokovač bakteriozne pegavosti listova i plodova, ekonomski je značajan patogen koštičavih vrsta voćaka. Pri povoljim vremenskim uslovima za razvoj (kišovito i prohladno vreme) bolest se brzo širi zahvatajući masovno listove cele krune stabla. Pored pegavosti, P. s. pv. morsprunorum prouzrokuje simptome uvelosti, sušenja i rak rane drvenastih delova biljnih domaćina. Cilj ovog rada je da se genetički okarakterišu sojevi P. syringae pv. morsprunorum poreklom sa obolelih listova trešnje i šljive. U radu su korišćeni sojevi poreklom sa trešnje (lokalitet Topola, 2016. godina) i šljive (lokalitet Krušedol selo, 2020. godina). Genetička karakterizacija je vršena metodom analize multilokusnih sekvenci (MLSA), dobijenih korišćenjem 4 konzervisana gena: gapA, gltA, gyrB i rpoD. DNK sojeva je izolovana CTAB metodom, a amplifikacija je vršena metodom lančane reakcije polimeraze (PCR) prema sledećem programu: početna denaturacija na 94 °C u trajanju od 3 minuta, zatim 30 ciklusa denaturacije na 94 °C 2 minuta, hibridizacije na 54 °C (gapA), 56 °C (gltA), 62 °C (gyrB) ili 63 °C (rpoD) 1 minut i elongacije na 72 °C 1 minut, i finalna elongacija na 72 °C u trajanju od 10 minuta. PCR produkti su sekvencirani i dobijene sekvence su korišćene za konstruisanje filogenetskih stabala (MegaX program) na osnovu pojedinačnih i konkatamernih sekvenci. Za filogenetsku analizu su pored sojeva poreklom sa trešnje i šljive iz Srbije korišćeni i referentni sojevi vrsta prouzrokovača bakteriozne pegavosti koštičavog voća deponovani u NCBI bazi (P. s. pv. morsprunorum rase 1 i 2, P. s. pv. syringae, P. s. pv. avii, P. s. pv. persicae i P. cerasi). PCR amplifikacija je rezultirala produktima veličine 634 bp (gapA), 556 bp (gltA), 610 bp (gyrB) i 521 bp (rpoD) kod svih analiziranih sojeva. Sekvence su sređene i poravnate na veličine od 610 nt (gapA), 526 nt (gltA), 569 nt (gyrB) i 483 nt (rpoD). Na osnovu pojedinačnih gena sojevi sa trešnje i šljive iz Srbije su grupisani u jedan klaster na filogenetskom stablu, što ukazuje na njihovu genetičku homogenost. Zbirno filogenetsko stablo konstruisano na osnovu konkatamernih sekvenci sva četiri gena (2188 nt) grupisalo je sojeve sa trešnje i šljive zajedno sa P. s. pv. morsprunorum rasom 1 poreklom sa šljive iz Poljske i P. amygdali pv. morsprunorum poreklom sa trešnje iz Velike Britanije i Srbije izolovanim 2012. godine. Referentni sojevi ostalih Pseudomonas vrsta korišćenih za filogenetsku analizu jasno su odvojeni u posebne klastere. Na osnovu dobijenih rezultata može se zaključiti da su sojevi P. s. pv. morsprunorum rasa 1 poreklom iz Srbije genetički homogeni bez obzira na godinu, domaćina ili lokalitet sa kog su izolovani.
PB  - Društvo za zaštitu bilja
C3  - XVI simpozijum o zaštiti bilja, Zlatibor 22. do 25. novembra 2021: 34-35
T1  - Molekularna karakterizacija Pseudomonas syringae pv. morsprunorum poreklom sa trešnje i šljive u Srbiji
ER  - 
@conference{
author = "Jelušić, Aleksandra and Popović Milovanović, Tatjana and Marković, Sanja and Blagojević, Milan and Bagi, Ferenc and Iličić, Renata",
year = "2021",
abstract = "Bakterija Pseudomonas syringae pv. morsprunorum, prouzrokovač bakteriozne pegavosti listova i plodova, ekonomski je značajan patogen koštičavih vrsta voćaka. Pri povoljim vremenskim uslovima za razvoj (kišovito i prohladno vreme) bolest se brzo širi zahvatajući masovno listove cele krune stabla. Pored pegavosti, P. s. pv. morsprunorum prouzrokuje simptome uvelosti, sušenja i rak rane drvenastih delova biljnih domaćina. Cilj ovog rada je da se genetički okarakterišu sojevi P. syringae pv. morsprunorum poreklom sa obolelih listova trešnje i šljive. U radu su korišćeni sojevi poreklom sa trešnje (lokalitet Topola, 2016. godina) i šljive (lokalitet Krušedol selo, 2020. godina). Genetička karakterizacija je vršena metodom analize multilokusnih sekvenci (MLSA), dobijenih korišćenjem 4 konzervisana gena: gapA, gltA, gyrB i rpoD. DNK sojeva je izolovana CTAB metodom, a amplifikacija je vršena metodom lančane reakcije polimeraze (PCR) prema sledećem programu: početna denaturacija na 94 °C u trajanju od 3 minuta, zatim 30 ciklusa denaturacije na 94 °C 2 minuta, hibridizacije na 54 °C (gapA), 56 °C (gltA), 62 °C (gyrB) ili 63 °C (rpoD) 1 minut i elongacije na 72 °C 1 minut, i finalna elongacija na 72 °C u trajanju od 10 minuta. PCR produkti su sekvencirani i dobijene sekvence su korišćene za konstruisanje filogenetskih stabala (MegaX program) na osnovu pojedinačnih i konkatamernih sekvenci. Za filogenetsku analizu su pored sojeva poreklom sa trešnje i šljive iz Srbije korišćeni i referentni sojevi vrsta prouzrokovača bakteriozne pegavosti koštičavog voća deponovani u NCBI bazi (P. s. pv. morsprunorum rase 1 i 2, P. s. pv. syringae, P. s. pv. avii, P. s. pv. persicae i P. cerasi). PCR amplifikacija je rezultirala produktima veličine 634 bp (gapA), 556 bp (gltA), 610 bp (gyrB) i 521 bp (rpoD) kod svih analiziranih sojeva. Sekvence su sređene i poravnate na veličine od 610 nt (gapA), 526 nt (gltA), 569 nt (gyrB) i 483 nt (rpoD). Na osnovu pojedinačnih gena sojevi sa trešnje i šljive iz Srbije su grupisani u jedan klaster na filogenetskom stablu, što ukazuje na njihovu genetičku homogenost. Zbirno filogenetsko stablo konstruisano na osnovu konkatamernih sekvenci sva četiri gena (2188 nt) grupisalo je sojeve sa trešnje i šljive zajedno sa P. s. pv. morsprunorum rasom 1 poreklom sa šljive iz Poljske i P. amygdali pv. morsprunorum poreklom sa trešnje iz Velike Britanije i Srbije izolovanim 2012. godine. Referentni sojevi ostalih Pseudomonas vrsta korišćenih za filogenetsku analizu jasno su odvojeni u posebne klastere. Na osnovu dobijenih rezultata može se zaključiti da su sojevi P. s. pv. morsprunorum rasa 1 poreklom iz Srbije genetički homogeni bez obzira na godinu, domaćina ili lokalitet sa kog su izolovani.",
publisher = "Društvo za zaštitu bilja",
journal = "XVI simpozijum o zaštiti bilja, Zlatibor 22. do 25. novembra 2021: 34-35",
title = "Molekularna karakterizacija Pseudomonas syringae pv. morsprunorum poreklom sa trešnje i šljive u Srbiji"
}
Jelušić, A., Popović Milovanović, T., Marković, S., Blagojević, M., Bagi, F.,& Iličić, R.. (2021). Molekularna karakterizacija Pseudomonas syringae pv. morsprunorum poreklom sa trešnje i šljive u Srbiji. in XVI simpozijum o zaštiti bilja, Zlatibor 22. do 25. novembra 2021: 34-35
Društvo za zaštitu bilja..
Jelušić A, Popović Milovanović T, Marković S, Blagojević M, Bagi F, Iličić R. Molekularna karakterizacija Pseudomonas syringae pv. morsprunorum poreklom sa trešnje i šljive u Srbiji. in XVI simpozijum o zaštiti bilja, Zlatibor 22. do 25. novembra 2021: 34-35. 2021;..
Jelušić, Aleksandra, Popović Milovanović, Tatjana, Marković, Sanja, Blagojević, Milan, Bagi, Ferenc, Iličić, Renata, "Molekularna karakterizacija Pseudomonas syringae pv. morsprunorum poreklom sa trešnje i šljive u Srbiji" in XVI simpozijum o zaštiti bilja, Zlatibor 22. do 25. novembra 2021: 34-35 (2021).

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the PlantaRum Repository | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceCommunitiesAuthorsTitlesSubjectsThis institutionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About the PlantaRum Repository | Send Feedback

OpenAIRERCUB